انجمن علمی بهداشت کار ایران       انجمن علمی بهداشت کار ایران

تبلیغات

کاربران گرامی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی  ( سازمان ها ، شرکت ها و ... ) جهت معرفی خدمات خود در این پایگاه می توانند درخواست خود را
به : ads@ioha.ir
ارسال نمایند.

مشاوره علمی

انجمن علمی بهداشت کار ایران آماده ارائه مشاوره علمی به سازمان ها ، نهاد ها ، کارخانجات و ... می باشد . بدین منظور لازم است نهاد متقاضی در خواست خود را به : consultation@ioha.ir
ارسال نماید .

آموزش

انجمن علمی بهداشت کار ایران آموزش های تخصصی و عمومی خود را در قالب دروس ، سمینار های برخط (وبینار) و کارگاه های آموزشی ارائه می نماید . جزئیات برگزاری موارد فوق از طریق همین سایت اطلاع رسانی می گردد.

دریافت مقاله

هیئت تحریریه مجله IJOH آماده دریافت مقالات جهت بررسی و چاپ در مجله از طریق آدرس زیر می باشد.

Email : ijoh@ioha.ir

URL : http://ijoh.tums.ac.ir

بهداشت حرفه ای

در این بخش کوشیده شده است تا با بهداشت حرفه ای اندکی بیشتر آشنا شویم.

تابلو اعلانات

نتایج نهایی انتخابات انجمن بهداشت کار ایران
سامانه جامع انجمن های علمی پزشکی ایران
نتایج آراء انتخابات الکترونیک انجمن علمی بهداشت کار ایران


پیام وزیر بهداشت مناسبت فرا رسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای

پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

حفظ دستاوردهای نظام سلامت کشور با ارتقاء سطح سلامت شاغلین، حرکت در مسیری است که تحقق اهداف توسعه پایدار بر مبنای انسان سالم را در پی دارد، به همین مناسبت فرا رسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای مصادف با 28 آوریل 2019 و هشتم اردیبهشت 1398 را به همکاران، کارگران، کارفرمایان و کلیه دست اندرکاران ارائه خدمات بهداشت حرفه ای کشور تبریک می گویم.

در راستای شعار امسال سازمان بین المللی کار "آینده کاری ایمن و سالم" و با تاکید بر هدف " توسعه پایدار با تامین محیط کار ایمن و سالم با رویکرد مدیریت مشارکتی و فن آوری های نوین" رسالت ما تضمین محیط های کاری ایمن و سالم خواهد بود و خواستار به رسمیت شناختن ایمنی و سلامت در کار به عنوان یک اصل بنیادی و حق طبیعی کارگران در محیط کار هستیم و این در سایه توسعه همکاری و مشارکت های اجتماعی حاصل خواهد گردید.

اغلب مردم جهان (بیش از 58 درصد) یک سوم از دوران زندگی خود را در محیط های کار سپری می کنند، بر اساس آمار سازمان بین المللی کار سالانه 278 میلیون کارگر از حوادث شغلی و بیماری های ناشی از کار جان خود را از دست میدهند و 374 میلیون کارگر نیز دچار از کارافتادگی موقت و دائم می شوند گذشته از خسارات اقتصادی، آلام انسانی ناشی از وقوع حوادث و بیماری های ناشی از کار بسیار دردناک بوده که با به کار بستن موارین ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیط کار از طریق آموزش مداوم کارگران و کارفرمایان تا حد زیادی قابل پیشگیری است. طبق مطالعه ای  که از سال 1377 تا 1380  در خصوص حوادث شغلی منجر به فوت در استان تهران انجام گرفته است، بر اثر حادثه شغلی منجر به فوت 777 میلیارد ریال خسارت وارد شده است که با احتساب نرخ تورم وقوع یک حادثه ناشی از کار خسارات زیادی بر اقتصاد جامعه وارد می نماید.

طبق آماره منتشره از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی سالانه حدود 1400‌ نفر در کشور بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار، از دنیا می‌روند همچنین حدود شش برابر آمار فوتی‌های حوادث شغلی نیز بر اثر ابتلا به بیماری‌های شغلی فوت می‌شوند. یعنی سالانه حدود 8000 ایرانی فقط بر اثر ابتلای مستقیم به بیماری‌های شغلی از دنیا می‌روند.

سازمان بین‌المللی کار، هشدار داده است مرگ هر نیروی کار، به طور مستقیم یک میلیارد تومان به اقتصاد هر کشوری آسیب می‌زند و با مرگ هر کارگر، حدود 7500‌ روز کاری نیز از بین می‌رود. براساس آمارهای این سازمان بین‌المللی، حدود 4 تا 5 درصد تولید ناخالص داخلی کشورها صرف هزینه‌های حوادث و بیماری های ناشی از کار می‌شود. همچنین طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اگر خدمات بهداشت حرفه ای به طور مناسب و موثر به شاغلین ارائه نگردد سبب کاهش ظرفیت کاری و در نتیجه زیان اقتصادی به میزان 10 تا 20 درصد تولید ناخالص ملی می گردد و به شدت باعت کاهش بهره وری و رکود اقتصادی خواهد شد، بر این اساس امروزه اقتصاددانان نیروی انسانی را به عنوان یک ثروت ملی دانسته و اعتقاد دارند که با نیروی انسانی باید مانند سرمایه رفتار نمود. چرا که نیروی کار سالم، موتور توسعه هر کشور است، اما اگر به هر دلیلی سلامت محیط کار آسیب ببیند، در آن صورت همه اعضای جامعه، متضرر خواهند شد.

بر اساس گزارش سازمان تامین اجتماعی در سال 1396 میزان غرامت پرداخت شده بابت بیماری های ناشی از کار 228،188 میلیون ریال بوده است، این در حالیست که با بکار بستن موارین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میر ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقاء سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

امید است با عنایت به رهنمود های مقام معظم رهبری و اینکه امسال را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کرده اند، در دولت تدبیر و امید با تلاش مضاعف در راستای ارتقاء سطح سلامت شاغلین که در حقیقت نیروی محرکه تولید هستند و تحقق شعار سازمان بین المللی کار"آینده کاری ایمن و سالم" برای نیل به اهداف مورد نظر گام برداشته و شاهد آن باشیم که با یک هماهنگی و مشارکت چند جانبه و با استفاده از فن آوری های بروز فرصت ایجاد آینده کاری ایمن و سالم را فراهم آید. 

                                            دکتر سعید نمکی

                                         وزیر بهداشت

روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای
پوستر روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای

یازدهمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کاردستورالعمل نگارش مقاله در مجله IJOH


ارتباط با انجمن

آدرس : دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران - گروه بهداشت حرفه ای - دفتر انجمن علمی بهداشت کار ایران

تلفن : 88992664

فکس : 88992665

صندوق پستی : 119/13155